REO AMOS (https://www.reoamos.com/)
Chemical absorptive mat – basic (40 cm x 50 m)
Product ID: CK2450
- oil sorption 55 l, water sorption 35 l
- quick and easy to use in emergency situations
- pink color eliminates the possibility of confusion with other types of sorbents
- absorbed substances will not release on their own
- sorbs very quickly and does not alter the properties of the absorbed substances
- mats are disposed of in the same manner as the absorbed material
Product Inquiry Add to compare
Transport
Transport EX WORKS – EXW from 0 €
Transport Delivered At Place - DAP from 0 €
Personal collection from 0 €
Description
- Oil absorption 55 l, water absorption 35 l
- quick and easy to use in emergency situations
- pink color eliminates the possibility of mixing up with other types of sorbents
- captured substances will not spontaneously release
- absorb very quickly and do not change the properties of the absorbed substances
- mats are disposed of in the same way as the absorbed substance
-
high chemical resistance
Procedure for disposing of oil spills:
- Place the material on the liquid surface and let it work.
- The liquid quickly absorbs into the fabric until the sorbent capacity is fully saturated (a continuous dark color of the fabric).
- Remove used mats and store them in a prepared container for hazardous substances.
Dispose of the used material in accordance with applicable regulations!
Specifications
| Determination of sorption | Aggressive liquids |
| Use of absorbents | Asphalt, concrete, hard surface |
| Oil sorption | 55 l |
| Water sorption | 35 l |
| Pieces in a pack of absorbents | 1 pcs |
| Material of absorbents | Polypropylene |
| Design of absorbents | Basic; Light |
| Type of absorbed liquid | Acids; Aqueous solutions; Concentrated chemicals; Low concentration chemicals; Oil and water; Petroleum products and water; Principles; Solvents; Water |
| Colors | Pink |
| Brand | REOAMOS |
| Sorption type | Textile |
| Depth | 40.0 cm |
| Width | 5000.0 cm |
| Weight | 3.6 kg |
Files for download
Accessories
NITRIL
NITRIL industrial nitrile gloves
In stock > 100 pair
nitrile five-finger gloves without a textile lining are designed for reliable grip and comfort duri...
REO302
Mobile roll holder
In stock 1 pcs
detachable bar – handle four swivel casters, two with brakes transport of rolls in a vertical pos...
Alternative products
CKZ2450
Chemical absorptive mat – ultrasonic bonded (40 cm x 50 m)
On order
fast and easy to use in a crisis situation pink color eliminates the possibility of confusion with ...
CKZ2850
Chemical absorptive mat – ultrasonic bonded (80 cm x 50 m)
In stock 2 roll
oil absorption 110 l, water absorption 73 l quick and easy to use in emergency situations pink colo...
CKZP2450
Chemical absorbent mat - reinforced lightweight perforated (40 cm x 50 m)
On order
Tool-free cutting of the mat Increased abrasion resistance High absorbent capacity Mat with high ch...


