REO AMOS (https://www.reoamos.com/)
Hydrophobic absorptive mat in foil – basic LIGHT, 200 pcs (40 x 50 cm)
Product ID: HR2200
- absorb oil substances and oils
- do not absorb water
- float on the surface indefinitely
- strong physical bond between the captured liquid and the sorbent, the captured liquid will not spontaneously release
- large number of mats in the package
- especially suitable for small liquid spills
Product Inquiry Add to compare
Transport
Transport EX WORKS – EXW from 0 €
Transport Delivered At Place - DAP from 0 €
Personal collection from 0 €
Description
- absorb oil substances and oils
- do not absorb water
- float on the surface indefinitely
- strong physical bond between the captured liquid and the sorbent, the captured liquid will not spontaneously release
Procedure for handling an oil spill:
-
Place the material on the oil spill and let it act.
The liquid is quickly absorbed into the fabric until the sorbent capacity is fully saturated (continuous dark coloring of the fabric). -
Regenerate saturated mats.
Remove the saturated mats from the surface, fold, and squeeze them. Regeneration by squeezing allows: minimizing the amount of used sorbents - separating the captured liquid. -
Replace if fully saturated, or in case of material damage from squeezing.
Remove the used mats and store them in a prepared container for hazardous substances.
Dispose of the used material in accordance with applicable regulations!
Specifications
| Determination of sorption | Petroleum substances |
| Use of absorbents | On water |
| Oil sorption | 126 l |
| Pieces in a pack of absorbents | 200 pcs |
| Material of absorbents | Polypropylene |
| Design of absorbents | Basic; Light |
| Type of absorbed liquid | Oil only; Petroleum products only (Not water) |
| Colors | White |
| Brand | REOAMOS |
| Sorption type | Textile |
| Depth | 40.0 cm |
| Width | 50.0 cm |
| Weight | 7.2 kg |
Files for download
Accessories
NITRIL
NITRIL industrial nitrile gloves
In stock > 100 pair
nitrile five-finger gloves without a textile lining are designed for reliable grip and comfort duri...
Alternative products
HRZ2332
Hydrophobic absorptive mat – ultrasonic bonded LIGHT, 200 pcs (30 x 30 cm)
In stock > 30 pack
sorb oil substances and oils do not absorb water float on the surface indefinitely strong physical ...
HRZP2200
Hydrophobic absorbent mat - reinforced perforated lightweight, 200 pcs
In stock > 20 pack
absorb oil-based substances and oils do not absorb water float on the surface indefinitely strong p...
HRZP3100
Hydrophobic reinforced perforated mats 40 x 40 cm, 100 pcs
In stock > 5 pack
absorb oil-based substances and oils do not absorb water float on the surface indefinitely strong p...
HROP1200
Hydrophobic perforated mats resistant 40 x 40 cm, 200 pcs
On order
sorb petroleum substances and oils do not absorb water float indefinitely on the surface strong phy...
HROP3100
Hydrophobic absorptive perforated mat – resistant 40 x 40 cm, 100 pcs in foil
On order
absorbs oil and petroleum-based substances does not absorb water remains afloat indefinitely on the...
HRZP1200
Hydrophobic perforated reinforced mats 40 x 40 cm, 200 pcs
In stock 4 pack
absorb oil and petroleum-based substances do not absorb water float on the surface indefinitely str...
HRS2100
Hydrophobic absorptive mat in foil – basic – LIGHT nonskid (40 x 50 cm)
On order
absorbs oil and petroleum-based substances does not absorb water strong physical bond between the c...
HRZ2200
Hydrophobic absorptive mats - ultrasonic bonded LIGHT, 200 pcs (40 x 50 cm)
On order
sorb oil substances and oils do not absorb water float on the surface indefinitely strong physical ...
HRP2200
Hydrophobic absorptive mat – light perforated, 200 pcs
On order
absorbs oil and petroleum-based substances does not absorb water remains afloat indefinitely on the...

