REO AMOS (https://www.reoamos.com/)
Hydrophobic absorptive pillow (30 x 30 x 3 cm) , 1 pc
Product ID: HP303001
- capture of oil leaks from connectors, valves, and pipeline fittings, as well as from machinery and equipment in workshops and production facilities
- sorption of oil-based substances from water surfaces or solid ground
- filling for drip trays
- easy to apply
- quickly absorb oil contamination from water surfaces
- float indefinitely on water, never sinking
- prioritize capturing oil products
- oil sorption capacity: 72 l
Product Inquiry Add to compare
Transport
Transport EX WORKS – EXW from 0 €
Transport Delivered At Place - DAP from 0 €
Personal collection from 0 €
Description
- sorbent pillows are easy to apply
- quickly absorb oil contamination from water surfaces
- do not absorb water, capture oil-based products
- oil sorption capacity: 72 l (pack of 20 pieces)
Applications:
- capture of oil leaks from connectors, valves, and pipeline fittings, as well as from machinery and equipment in workshops and production facilities
- sorption of oil-based substances from water surfaces or solid ground
- filling for drip trays
Procedure for handling oil spills:
- Place the material with the sorbent layer on the oil spill and let it work. The liquid is quickly absorbed into the fabric until the sorbent reaches full capacity (indicated by consistent dark coloration of the fabric).
- Regenerate saturated pillows. Remove them from the surface, fold, and squeeze out the liquid. Regeneration by squeezing minimizes the amount of sorbents used and separates the captured liquid.
- Replace pillows when fully saturated. Remove the used pillows and store them in a prepared container for hazardous materials.
Dispose of used materials in accordance with applicable regulations!
Specifications
| Use of absorbents | On water |
| Oil sorption | 0,3 l |
| Pieces in a pack of absorbents | 1 pcs |
| Material of absorbents | Polypropylene |
| Type of absorbed liquid | Oil only; Petroleum products only (Not water) |
| Colors | White |
| Brand | REOAMOS |
| Depth | 30.0 cm |
| Height | 3.0 cm |
| Width | 30.0 cm |
| Weight | 0.3 kg |
Accessories
NITRIL
NITRIL industrial nitrile gloves
In stock > 100 pair
nitrile five-finger gloves without a textile lining are designed for reliable grip and comfort duri...
Alternative products
HSD4654
Absorptive pillow REO Fb (36 x 60 x 7 cm), 4 pcs
In stock 5 pack
hydrophobic absorbent filling REO Fb carried by a textile cover NTRF (nonwoven fabric) in a rectang...

