REO AMOS (https://www.reoamos.com/)
Metal container for waste 70 l, green
Product ID: KOSC70GREEN
- metal bin with a volume of 70 l
- designed for indoor use
- self-closing door
- color: green (RAL 6024)
Product Inquiry Add to compare
Transport
Transport EX WORKS – EXW from 0 €
Transport Delivered At Place - DAP from 0 €
Personal collection from 0 €
Description
- metal bin with a volume of 70 l
- designed for indoor use
- self-closing door
- color: green (RAL 6024)
Specifications
| Volume | 70 l |
| Basket material | Pre-painted sheet metal |
| Colors | Green |
| Brand | REOAMOS |
| Depth | 34.2 cm |
| Height | 72.0 cm |
| Width | 38.0 cm |
| Weight | 9.7 kg |
Files for download
Accessories
STK060
Plastic waste sack 70 l, 1 pc
In stock > 100 pcs
suitable for waste collection material thickness: 100 micrometers packaging: 1 pc
STKS07
Garbage bag with drawstring, 120 l, 1 piece
In stock > 100 pcs
polyethylene waste bag suitable for waste collection capacity: 120 l
STK06010
Plastic waste sack 70 l, 10 pcs/packs)
On order
suitable for waste collection material thickness: 100 micrometers packaging: 10 pcs/pack
STKB07
Bag for debris 75 l, black
On order
polyethylene waste bag suitable for waste collection volume: 75 l
Alternative products
KOSC100GREEN
Metal container for waste 100 l, green
On order
metal bin with a volume of 100 l designed for indoor use self-closing door color: green

