Mobile spill kit - chemical absorbents
- basic mobile equipment for the removal of aggressive liquids and oil substances
- intended mainly for chemical operations and laboratories
- easy handling
- organized storage of materials
Description
- basic mobile equipment for the removal of aggressive liquids and oil substances
- intended mainly for chemical operations and laboratories
- easy handling
- organized storage of materials
Contents of the spill kit:
-
30x absorbent mats
-
10x absorbent wipes
-
4x absorbent socks
-
2x absorbent pillows
-
5x wet wipes WIP2202
-
2x sealant REO
-
4x sealing plates 20 x 20 cm
-
1x protective goggles
-
1x gloves
-
1x respirator
-
1x coverall OK3000
-
2x "HAZARDOUS WASTE" labels
-
2x storage bags
-
trolley
Recommended steps for spill removal:
Contain the liquid spill:
To prevent the liquid from spreading, place absorbent socks around the spill. When placing them in a row, overlap the socks.
Remove the spilled liquid:
Place absorbent mats or absorbent pillows on the spilled liquid. The saturated mats will darken. Saturated absorbents can be wrung out into a containment container and reused.
Disposal of used absorbents:
Place the used absorbents in storage bags and label them with the "Hazardous Waste" sticker. Place everything in the hazardous waste container.
Caution: Hazardous waste must be stored in a hazardous waste container.
Dispose of used absorbents according to the approved emergency plan.
Individual components can be purchased separately.
Specifications
| Oil sorption | 70 l |
| Water sorption | 42 l |
| Type of spill kit | Chemical |
| Use of spill kit | Chemical plants; Industrial operations |
| Volume | 70 l |
| Depth | 40.6 cm |
| Height | 91.4 cm |
| Width | 60.4 cm |
| Weight | 21.5 kg |

