Fast order
Categories
-
ACCIDENTS AND CLEANING
- ABSORBENTS
- SPILL KITS
- CLEANING PRODUCTS
- BASKETS, BINS, CONTAINERS
- SEALANTS, SEWER REPAIRS
- WORK PROTECTIVE EQUIPMENT
- EQUIPMENT FOR FIREFIGHTERS, MUNICIPALITIES AND CITIES
- BOOMS
-
STORAGE AND TRANSPORT
- PACKAGING, BARRELS, CONTAINERS, TANKS
- WASTE CONTAINERS
-
STORAGE ACCESSORIES
- Spill containment pallets
- Spill tray
- Spill containment deck
- Floor barriers
- Access ramps
- Carts
- Storage containers
- Cabinets
- Stands, racks, holders
- Barrel pumps
- Pallets
- Canisters, buckets
- Oiler
- Funnels
- Oil can
- Measuring containers and bottles
- Tool boxes
- Safety locks
- Hoist
- Knifes, scrapers
- Tools
- Accessories for barrels and canistiers
- Gas cylinder storage shelter
- Chemistry
- Traffic and surveillance mirrors
- Ladders, stepladders
- EQUIPMENT OF ADR VEHICLES AND DRIVERS
-
SAFETY AND HEALTHY
- ABSORBENTS
- SPILL KITS
- MATS
- TAPES, MARKERS, BARRIERS
- WORK PROTECTIVE EQUIPMENT
- SAFETY SIGNS AND LABES
- RESOURCES FOR AGRICULTURE AND BREEDING
- OUR PRODUCTION
-
ALL CATEGORIES
- ABSORBENTS
- SPILL KITS
- CLEANING PRODUCTS
- PACKAGING, CONTAINERS, TANKS
- BASKETS, BINS, CONTAINERS
- MATS
- SEALANTS, SEWER REPAIRS
- TAPES, MARKERS, BARRIERS
-
STORAGE ACCESSORIES
- Spill containment pallets
- Spill tray
- Spill containment deck
- Floor barriers
- Access ramps
- Carts
- Storage containers
- Cabinets
- Stands, racks, holders
- Barrel pumps
- Pallets
- Canisters, buckets
- Oiler
- Funnels
- Oil can
- Measuring containers and bottles
- Tool boxes
- Safety locks
- Hoist
- Knifes, scrapers
- Tools
- Accessories for barrels and canistiers
- Gas cylinder storage shelter
- Chemistry
- Traffic and surveillance mirrors
- Ladders, stepladders
- EQUIPMENT OF ADR VEHICLES AND DRIVERS
- WORK PROTECTIVE EQUIPMENT
- EQUIPMENT FOR FIREFIGHTERS, MUNICIPALITIES AND CITIES
- BOOMS
- RESOURCES FOR AGRICULTURE AND BREEDING
We recommend
REO AMOS (https://www.reoamos.com/)
- Homepage>
- ACCIDENTS AND CLEANING>
- ABSORBENTS>
- Universal textile absorbents>
- Absorbents carpet>
- universal, reinforced, absorbent, cross-perforated carpet - roll 40 cm x 40 m
universal, reinforced, absorbent, cross-perforated carpet - roll 40 cm x 40 m
Product ID: UKZP4040
- highly absorbent compact non-woven PP fabric with a hydrophilic finish and cross perforation, reinforced
Product Inquiry Add to compare
Transport
Transport EX WORKS – EXW from 0 €
Transport Delivered At Place - DAP from 0 €
Personal collection from 0 €
Description
- highly absorbent compact non-woven PP fabric with a hydrophilic finish and cross perforation, reinforced
recommended use:
- universal absorbent material for the prevention and cleanup of liquid environmental spills
- coverage of areas where small spills (drips) of oil or emulsified substances frequently occur
- absorbs rainwater - suitable for use only in covered areas
- protection and coverage of irregular surfaces (e.g., barrels, machine and equipment mounting) by cutting to the desired shape
- mechanical wiping of dirt from the surfaces of machines, objects, and floors
composition: 100% polypropylene
specifications:
cross perforation every 50 cm
Specifications
| Use of absorbents | Asphalt, concrete, hard surface |
| Oil sorption | 81 l |
| Pieces in a pack of absorbents | 1 pcs |
| Material of absorbents | Polypropylene |
| Design of absorbents | Perforated |
| Type of absorbed liquid | Oil and water |
| Colors | Grey |
| Brand | REOAMOS |
| Sorption type | Textile |
| Depth | 40.0 cm |
| Width | 4000.0 cm |
| Weight | 5.1 kg |
